Vergi Nedir?

Vergi, devletlerin vatandaşlarından çeşitli şekillerde topladığı paralardır. Bu paralar devletlerin bize verdikleri önemli kamusal hizmetlerin verilebilmesi açısından önem taşımaktadır.

Örneğin Türkiye Cumhuriyeti devletinin gelirlerinin %85’i vergi geliridir. Vergi, devletlerin en önemli gelir kaynaklarından biridir. Hatta devletin ana gelir kaynağıdır.

Vergi Neden Ödenir?

Dünya üzerindeki bütün devletler vatandaşlarından vergi toplarlar. Vergiler zaman zaman mükellefleri zorladığı için mükelleflerin kendilerine ‘Neden vergi ödüyorum?’ ve ‘Ödediğim vergiler ne işe yarıyor?’ sorularını sormaları işten bile değil. Aslında bu soruların sorulması, kişinin sorumlu bir vergi mükellefi olduğunu göstermesi açısından iyi bir şey ve şaşırtıcı değil. Biz de bu içeriğimizde devletlerin neden vergi aldıklarını ve verginin ne işe yaradığını anlatmak istedik.

İlk olarak düşünelim. Devletlerin vatandaşlarına sundukları pek çok temel hizmet var. Bunlar arasında yol-köprü yapımı, sağlık hizmetleri, eğitim hizmetleri, park-bahçe yapımı, güvenlik hizmetleri gibi pek çok hizmet bulunmakta. Bu hizmetler bir ülkede yaşayan herkesin yararlandığı hizmetler arasındadırlar. Ancak bu hizmetlerin verilebilmesi için devletin çeşitli gelir kaynaklarına ihtiyacı vardır. Devletin ana gelir kaynağıysa vergidir. Vergilerimiz sayesinde devlet hepimizin yararlandığı bu hizmetleri fonlamaktadır. Vergi toplanmaması ya da vergilerin gereğinden az toplanması durumunda bu hizmetlerin fonlanması zorlaşır ve toplum olarak hepimiz zarara uğrarız. Bu nedenle vergilerin toplanması, vergi sisteminin basit ve anlaşılır olması, ve vergi kaçaklarını önleyecek denetleme mekanizmalarının sağlam bir şekilde tesis edilmesi önemlidir.

Ancak çok yüksek vergi oranları ekonomiyi yavaşlatabilmekte, girişimciliği zorlaştırabilmekte, ve bu nedenle topluma zarar vermektedir. Bu nedenle ekonomiyi boğmayacak vergi oranları toplum için gerekli olan hizmetlerin sunulabildiği, ancak mükelleflerin vergi yükü altında ezilmediği oranlarda olmalıdır.

Bütün Muhasebe Süreçlerinizde Ekohesap Sizinle!

Kullanıcı dostu bir ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!