Günlük hayatımızda pek çok vergi türü ve çeşidiyle karşılaştığımız için bazen pek çoğumuz kaç çeşit vergi ödediğimizi merak ediyoruz. Peki vergi çeşitleri nelerdir?

İlk olarak şunu belirtelim ki bütün vergileri listelememiz mümkün değil. Şu ya da bu şekilde ödenen vergi sayısı oldukça fazla. Bu nedenle içeriğimizi sadece en bilindik vergilerle sınırlamak istedik.

Özellikle en bilinen vergiler şunlardır:

  • Gelir Vergisi: Gelir Vergisi gerçek şahısların yıllık gelirleri üzerinden ödedikleri verginin adıdır. Yıl içinde elde edilmiş kazanç ve iratlar üstünden değerlendirilir. Bu verginin kapsamında ücret gelirleri, ticari ve zirai gelirler, serbest meslek erbabının gelirleri, menkul sermaye ve gayrimenkul sermaye iratları ve diğer gelirler vardır.
  • Kurumlar Vergisi: Bu vergi Gelir Vergisi’nin aksine kurum ve kuruluşların ödediği vergidir. Bu vergiden sorumlu olanlar arasında kamu kurum ve kuruluşları, sermaye şirketleri, vakıf ve dernek iktisadi işletmeleri, iş ortaklıkları ve kooperatifler vardır.
  • KDV (Katma Değer Vergisi): Katma Değer Vergisi, mal ve hizmetlerin üreticiden tüketiciye gidişinde katma değer üretilen aşamalarda alınan bir vergidir. Hemen hemen her türden ürün ve hizmet KDV’ye konu olmaktadır.
  • ÖTV (Özel Tüketim Vergisi): Bu vergi özellikle lüks ürünlerden bir defaya mahsus kesilen bir vergidir. Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na ekli 4 listede bulunan ürünlerden alınır. Bu verginin çeşitli istisnaları bulunabilmektedir.
  • Emlak Vergisi: Türkiye’deki bütün binalardan yıllık olarak alınan vergidir. Varlık Vergisi olarak da bilinmektedir. Geliri olmadığını kanıtlayanlar, sosyal güvenlik kurumundan tahsil edilen dul, yetim, ölüm, emekli, maluliyet aylıklarından başka geliri olmayanlar, engelli, dul, gazi, şehitlerin eş ve çocukları, belli şartlar dahilinde bu vergiden muaf olabilmektedir. Başka muafiyet koşulları da söz konusu olabilmektedir.
  • Damga Vergisi: Bu vergi yazılı anlaşma ve sözleşmelerle ilgili olarak tahsil edilir. Bu sözleşmelerin geçerliliğini tesis eden resmi kağıtlardan alınmaktadır.
  • MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi): Bu vergi trafik şubelerine kayıtlı motorlu taşıtlardan ve Sivil Havacılık Müdürlüğü’ne kayıtlı uçak ve helikopterlerden alınmakta olup ocak ve temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez ödenmektedir.

Ekohesap Bütün Muhasebe Süreçlerinizde Sizinle!

Kullanıcı dostu bir web tabanlı ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!