Muhasebe Fişi Nedir?

Muhasebe fişleri yevmiye defterine kaydı yapılacak işlemlerin üst makamlara onaylatılmasından önce düzenlenen fiştir.

Bu belgeler elektronik ortamda oluşturulurlar. Bu belgenin kullanımı zorunlu olmamakla beraber kayıtların düzenli olmasını sağlamak açısından faydalı olmaları nedeniyle muhasebe fişi kullanımı önerilmektedir. Muhasebe fişlerinin kasa tahsil, kasa tediye, ve mahsup fişi olmak üzere üç türü mevcuttur. Bu içeriğimizde muhasebe fişi türlerinden üçüncüsü olan mahsup fişinden bahsedeceğiz.

Mahsup Fişi Nedir?

Pek çok farklı fiş türü var. Bu içeriğimizde konumuz bu fiş tiplerinden mahsup fişi olacak. Mahsup fişi nedir? Basitçe söyleyecek olursak bu fiş tipi kasa hesabını ilgilendirmeyen işlemler için kesilen fiş tipidir. Yani mahsup fişi nakit olmayan işlemlerde kesilen fiştir. Bu fişte borçlu ve alacaklı taraflarla ilgili olarak iki bölüm bulunmaktadır. Fişe hesap isimleri, kodları ve ilgili tutarlar yazılmalıdır. Örneğin çek-senet, kredi, banka hesabı ve benzeri araçların kullanıldığı, kasaya para girmeyen ve kasadan para çıkmayan işlemlerde bu fiş kullanılır.

Bütün Muhasebe Süreçlerinizde Çözüm Ortağınız Ekohesap!

Kullanıcı dostu bir ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!