Stopaj Nedir?

Stopaj bir vergilendirme yöntemidir. Gelir vergisi verilen kazançların ödeme yapılırken kaynağında vergilendirilmesini sağlar. Stopajın amacı vergi tahsilatını kolaylaştırmaktır. Böylece vergi dairelerinin ve vergi mükelleflerinin yükleri de azaltılır.

İşyeri Kiralarında Neden Stopaj Ödenir?

İşyeri kiralarında stopaj ödenmesi pek çok mükellefin kafasını karıştıran bir uygulamadır. Böyle bir uygulamaya neden gerek olduğu kafalarda soru işareti oluşturmaktadır. İşyerleri söz konusu olduğunda kiracının ödemesi gereken bir vergidir stopaj. Peki işyeri kirasında neden stopaj ödenir? Bunun temel amacı vergi kaçırmayı önlemektir. Ülkemiz vergi kaçırma oranlarının yüksek olduğu bir ülke olduğu için stopaj gibi veri kaçırmayı en aza indiren uygulamalar bulunmaktadır. Bu nedenle devlet işyeri kiralarında stopaj almaktadır.

Stopaj Neye Göre Belirlenir?

İşyeri kiralarında stopaj oranı %20’dir. Stopaj brüt kiranın %20’si üzerinden hesaplanmaktadır. Yani net kiranın brüt kiranın %80’i olarak kabul edilmesinin ardından stopaj hesaplanır. Örneğin net kiranızın yıllık 50 bin TL olduğunu düşünün. 50 bin TL brüt kiranızın %80’idir. Buradan brüt kira hesaplamanız için %80’in üzerine %20 eklemeniz gerekir. Bu da 50 bin TL’lik brüt kiranızın 1/4’ü olan 12 bin 500 TL’dir. Dolayısıyla brüt kiranız 62 bin 500 TL, stopaj için ödenmesi gereken meblağ ise 12 bin 500 TL olmaktadır.

Bütün Muhasebe İşlemlerinizde Ekohesap Yanınızda!

Kullanıcı dostu bir ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!