Kurumlar vergisi, adından anlaşılacağı üzere kurumların yıllık safi kazançları üzerinden ödedikleri vergidir.

Ancak burada kurum kavramının doğru şekilde anlaşılması önemlidir. Burada kurum, tüzel kişilik anlamına gelmemektedir. Kurumlar vergisi sermaye şirketlerinden alınmaktadır. Tüzel kişilik olmalarına rağmen şahıs şirketlerinden kurumlar vergisi alınmaz. Dolayısıyla kurumlar vergisi sadece bazı tüzel kişilerin ödemesi gereken bir vergidir.

Kurumlar Vergisi Hakkında Bilgiler

  • Kurumlar vergisi anlaşmalı olunan bankalar aracılığıyla ya da bağlı olunan vergi dairesine ödenebilir.
  • Kurumlar vergisi nisan ayının 1’i ve 30’u arasında verilen Kurumlar Vergi Beyannamesi ile beraber ödenir.
  • Mükellef farklı kazanç kaynakları olsa da kendilerine bağlı olan işyerleri için ayrı ayrı beyanname vermeyip bütün kazancı ile ilgili tek bir beyanname vermekle yükümlü.
  • Kurumlar vergisi kurum kazancı üzerinden %22 oranında ödenir.
  • E-beyanname uygulaması kullanıcıları Kurumlar Vergi Beyannamesi’ni elektronik ortamdan sisteme yükleyebilirler.
  • Beyannamenin kanuni sürenin bittiği günün sonuna kadar yüklenmesi gerekir.
  • Kurumlar vergisi hesaplanırken gayrisafi hasıladan belli tutarların çıkarılması gerekmektedir.

Ekohesap Bütün Muhasebe İhtiyaçlarınızda Yanınızda!

Kullanıcı dostu bir ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile E-Dönüşümünüzü hemen gerçekleştirin. Gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!