E-Müstahsil Makbuzu Nedir?

Günümüzde pek çok işlemi elektronik ortamdan gerçekleştirmekteyiz. E-Dönüşüm süreci sayesinde elektronik ortamda gerçekleştirdiğimiz işlemler arasına muhasebeyle ilgili pek çok işlem de eklendi. Muhasebe işlemlerinin elektronik ortamda

gerçekleştirilmesi sayesinde kağıttan ve işgücünden tasarruf edildiği gibi pek çok işlem de kolay ve hızlı bir şekilde yapılmakta. Ayrıca pek çok resmi belge de bu sayede kolayca resmi makamlara teslim edilebilmekte. Elektronik ortamda düzenlenebilen belgeler arasında artık müstahsil makbuzları da var. Peki müstahsil makbuzu nedir? Müstahsil makbuzu VUK 235. maddeye göre basılı olarak, tarım ve hayvancılık ürünlerinin satın alımları durumunda düzenlenen makbuzlara deniyor. E-Müstahsil Makbuzu ise bu belgenin elektronik ortamda düzenlenen haline verilen isim. E-Müstahsil Makbuzu sayesinde müstahsil makbuzları elektronik ortamda güvenle saklanabilmekte ve ilgili makamlara ibraz edilebilmekte.

E-Müstahsil Makbuzu Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Müstahsil Makbuzuna başvurmak isteyenler için birden fazla yol mevcuttur. Mali mühre ve elektronik imzaya sahip olan mükellefler E-Müstahsil Makbuzu başvurusu yapabilirler. Başvuru için uygulanabilecek yöntemler şunlardır:

İşletmenin ya da mükellefin kendi bilgi işlem sistemini başkanlık sistemine entegre ederek E-Müstahsil Makbuzu uygulamasından yararlanması. Bu yöntem bilgi işlem merkezleri sürekli açık kalamayan mükellefler için önerilmemektedir. Bu yöntemden yararlanmak istiyorsanız başkanlıktan izin almanız gerekmektedir.
Başkanlıktan izin almış özel entegratörler aracılığıyla E-Müstahsil Makbuzu uygulamasına başvurmak.
Başkanlığın internet sitesi olan efatura.gov.tr adresi üzerinden GİB Portal’a girip E-Müstahsil Makbuzu hizmetine başvurup bu hizmetten yararlanmak. Bu yöntemi kullanmak istiyorsanız başkanlıktan izin almanız gerekmektedir.

Muhasebe İşlemleriniz İçin Kolay Çözüm Ekohesap!

Kullanıcı dostu bir ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!