E-Müstahsil Makbuzu (E-MM) Nedir? Neden Gereklidir?

Artık pek çok şeyi elektronik ortamda yaptığımız hepimizin malumu. E-Dönüşüm süreci vesilesiyle elektronik ortamda yaptığımız işlemler arasına muhasebe işlemleri de eklendi.

Muhasebe işlemlerinin elektronik ortamda gerçekleştirilmesi kağıttan ve işgücünden tasarruf sağlaması bir kenara pek çok işlemin kolayca yapılmasını, resmi belgelerin de ilgili makamlara kolayca teslim edilmesini sağlamakta. Elektronik ortamda düzenlenebilen belgelerden biri de E-Müstahsil Makbuzu. Peki E-Müstahsil Makbuzu nedir ve neden gereklidir?

İlk olarak müstahsil makbuzu nedir sorusuna yanıt verelim. Müstahsil makbuzları, VUK 235. maddeye göre basılı olarak düzenlenen ve tarım-hayvancılık ürünlerinin alım-satımları durumunda fatura hükmünde olan belgelerdirler. Adından da anlaşılacağı üzere bu belge basılıdır. E-Müstahsil Makbuzu işte bu belgenin elektronik ortamda düzenlenen halidir. Elektronik ortamda bu belgenin düzenlenmesiyle söz konusu belgeyi güvenle saklamak ve gerektiğinde bu belgeyi resmi makamlara ibraz etmek çok daha kolay bir hale gelmekte.

E-Müstahsil Makbuzu Kullanmanızın Yararları

E-Müstahsil Makbuzu kullanımının sağlayacağı yararlar arasında şunlar bulunmaktadır:

Kağıttan tasarruf
Belgelerin elektronik ortamda güvenle saklanması
Belgelerin gerekli durumlarda resmi makamlara kolayca ibraz edilmesi
İşgücünden tasarruf

Muhasebe İşlemleriniz İçin Ekohesap Kullanın!

Kullanıcı dostu bir ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!