Farklı şirket türleri var ve bunlar arasındaki farklar zaman zaman kafa karıştırıcı olabilmekte. Gerçekten de şirket kuranlar için karşı karşıya gelinen ilk sorulardan biri ne tür bir şirket kurmalıyım sorusu. Bu noktada karşımıza çıkan iki temel seçenek var. Anonim şirketleri ve limited şirketleri. Bu içeriğimiz limited şirketleri hakkında olacak.

Öncelikle limited şirket nedir? Limited şirketler bir ya da daha fazla gerçek ya da tüzel kişi tarafından kurulan şirketlerdir. Bu şirketlerin sermayeleri esas sermaye paylarının toplamından oluşmaktadır.Bu şirketlerin ortak sayısı 50’den fazla olamaz. Sigortacılık ve bankacılık haricinde her türden iktisadi faaliyet limited şirketleri tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Bu tür şirketlerde ortaklar borçlardan sorumlu olmayıp sadece ödemeyi taahhüt ettikleri sermaye paylarını öderler. Elbette şirket sözleşmeleri bu ödemelerin yanı sıra çeşitli ödemelerde bulunmayı da ortaklar açısından zorunlu kılabilmektedir.

Limited Şirketlerde Ortaklık Esasları

Limited şirketlerin ortaklık esasları şu şekildedir:

  • 50’den fazla ortak olamaz
  • Ortaklar borçlardan sorumlu olmayıp sadece ödeme sözü verdikleri sermaye paylarını öderler
  • Nakit olarak taahhüt edilen sermaye paylarının 4’te 1’i tescil öncesi, kalanı da 24 ay içinde ödenmelidir
  • Her ortak en az 25 TL veya katlarınca pay sahibi olmalıdır

Limited Şirketlerin Yönetimi

Limited şirketlerinin yönetimlerini düzenleyen sözleşmeye temsili şirket sözleşmesi denir. Şirket yönetimi müdür unvanı taşıyan bir ya da birden fazla ortağın sorumluluğudur. Birden fazla müdür olması durumunda müdürlerden biri müdürler kurulu başkanı olarak atanmalıdır.

Limited Şirketlerin Vergilendirmesi

Limited şirketleri kurumlar vergisi mükellefidir. Limited şirketleri tarafından üç ayda bir Kurum Geçici Vergisi beyannamesi, ayda bir ise KDV beyannamesi verilmelidir. Limited şirketler beyanname verdiklerinde damga vergisi öderler. Bu şirketler kar payı dağıtımı yapmaları durumunda %15 gelir vergisi stopajı yaparlar.

Bütün Muhasebe Süreçlerinizde Çözüm Ortağınız Ekohesap!

Kullanıcı dostu bir ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!