Ön muhasebe işletme sahiplerinin sık sık karşılaştığı bir terim. Ön muhasebenin ne olduğu ve genel muhasebeyle ön muhasebe arasındaki farkın ne olduğu pek çok kişinin kafasını karıştırmakta.

Biz de bu içeriğimizde ön muhasebenin ne olduğundan, neler yaptığından ve nasıl ön muhasebe tutabileceğinizden bahsetmek istedik.

Ön muhasebe özetle bir işletmenin muhasebesinin ilk aşamasıdır. İşletmenin finansal yönetimi için gerekli olan en temel verilerin takibi için ön muhasebe yapılır. Örneğin işletmenin nakit parası, çek ve senetleri, faturaları, banka hesaplarında neler olup bittiği, teklifleri, stok ve müşteri kaydı gibi önemli muhasebe işlemleri ön muhasebenin konusudur.

Ön Muhasebeyle Genel Muhasebe Arasındaki Farklar

Ön muhasebe, muhasebenin ilk aşamasıdır ve bu nedenle genel muhasebeden daha basit muhasebe süreçlerini içerir. Raporlama ve analizle ilgili daha detaylı işlemler genel muhasebenin kapsamına girerken ön muhasebe bu daha teknik muhasebe süreçleriyle ilgilenmez.

Ön Muhasebe Nasıl Tutulur?

Ön muhasebe tutulurken bu iş için özel tasarlanmış ön muhasebe programı kullanılır. Ön muhasebe programı, ön muhasebe yapmak için gerekli pek çok işlemin otomatik gerçekleşmesini sağlar. Pek çok farklı programla entegrasyon sağlayarak verilerinizin otomatik olarak işlenmesini sağlar. Kullanıcı dostu arayüzüyle işlerinizi kolaylaştırır. Ön muhasebe tutmak için bir ön muhasebe elemanı alabilir veya ön muhasebenizi kendiniz tutabilirsiniz. Eko Hesap ön muhasebe için gerekli bütün araçları size sunan kullanışlı bir ön muhasebe yazılımıdır. Hemen deneyin!

Kolay Ön Muhasebe Programı Arıyorsanız Ekohesap Tam Size Göre!

Kullanıcı dostu bir ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile E-Ticaret entegrasyonunuzu hemen gerçekleştirin. Gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!