Envanter Defteri Nedir?

Envanter defteri işletmelerin açıldıkları zaman ve açılışlarından sonraki her hesap dönemi sonunda çeşitli mal, taşınmaz, nakit para, borç, alacak ve varlıklarının kaydedildiği defterin adıdır. Bu defter ciltli olup

sayfaları sıra numaralıdır. Envanter defterlerindeki her hesap dönemi en fazla 12 aydır. Bundan fazla olamaz. Envanter defteri hesap dönemlerinden sonra en fazla 3 ay içerisinde çıkarılmalıdır.

Envanter Defteri Tutulurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Envanter defteri tutulurken hatırda tutulması gereken noktalar vardır. Bu defter Türkçe tutulmalıdır ve Türk Lirası birim olarak kullanılmalıdır. Başka dilde kayıt ancak defterde Türkçe kayıt varsa söz konusu olabilir. Kayıtlar eksiksiz ve düzenli olmalıdır. Kayıtlar arası boşluk olmamalı ve satır atlanmamalıdır. Ciltli defterlerden sayfa koparılmamalıdır. Müteharrik yapraklarda yaprak sıralaması değiştirilemez. Kayıtlar üzeri çizilerek silinip değiştirilemez. Hataların değişiklikleri muhasebe esaslarına göre gerçekleştirilmelidir. Fiziki defterler kullanılmaya başlanmadan önce açılış onayları yaptırılmalıdır. Yeterli yaprak sayısı bulunması durumunda bitmemiş defterler bir sonraki hesap döneminin ilk ayında onaylatılarak kullanılmaya devam edilebilir.

Envanter Defteri Açılış Onayı

Açılış onayı için gereken bilgilerin eksik olması durumunda pek çok problem çıkabilir. Bu nedenle envanter defterinizin bilgilerinin tam olmasına dikkat etmelisiniz. Bu bilgiler şunlardır:

MERSİS numarası
Envanter defterinin hangi türden ve kaç sayfa olduğu
Defter sahibinin adı, ünvanı, iletişim bilgileri
İşletmenin faaliyet alanı/sektörü ve merkezi
Hesap dönemi
Onaylanma tarihi
Onaylayanın resmi mührü ve imzası

Ekohesap Her Türden Muhasebe İşleminizde Yanınızda!

Kullanıcı dostu bir ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!