Gelir vergisi gerçek kişilerin kazançlarından alınan vergidir. Gelirin tanımı bir gerçek kişinin yıl boyunca elde ettiği kazanç ve iratların toplamıdır. Ancak gelirden kastedilenin ne olduğunun açılması gerek. Şimdi nelerin gelir sayıldığına göz atalım.

Neler Gelirden Sayılır?

Gelir Vergisi Kanunu gelirden sayılan kazanç kaynaklarını şöyle listelemektedir:

  • Ücretler
  • Serbest meslek kazançları
  • Ticari kazanç
  • Gayrimenkul sermaye iratları
  • Zirai kazanç
  • Menkul sermaye iratları
  • Bunlar dışında kalan diğer kazanç ve iratlar

Kimler Gelir Vergisi Öder?

Gelir vergisi mükelleflerini tam ve dar mükellefler olarak ikiye ayırabiliriz. Tam mükellefler ikametgahı Türkiye Cumhuriyeti’nde bulunan veya bir takvim yılında devamlı olarak altı aydan fazla Türkiye’de oturanlar ve resmi daire ve müesseselere veya merkezi Türkiye’de bulunan teşebbüslere bağlı olup işleri nedeniyle yabancı ülkelerde oturan Türk vatandaşlarıdırlar. Tam mükellefler yurtiçinde veya yurtdışında elde ettikleri kazanç ve iratların tümünden vergilendirilmektedirler. Dar mükelleflerse Türkiye’de yaşamayan gerçek kişilerdirler ve sadece Türkiye’de elde ettikleri gelirler üzerinden vergilendirilmektedirler.

Gelir Vergisi Nereye, Ne Zaman Ödenir?

Gelir vergisi ödenmeden önce Gelir Vergisi Beyannamesi verilmelidir. Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinden beyanname metnine ulaşılabilir. Bu beyanname Mart ayının son günü akşama kadar verilmelidir. Gelir sadece basit usulde vergilendirilen gelirlerden oluşmaktaysa Şubat ayının 25. günü akşama kadar beyanname verilmelidir.

Gelir vergisinin ödemesiyse iki taksit halindedir. Gelir sadece basit usulde vergilendirilen gelirden oluşmaktaysa birinci taksit Şubat sonuna, ikinci taksitse Haziran sonuna kadar ödenmelidir. Gelir basit usulde vergilendirilen gelirden ibaret değilse birinci taksit Mart sonuna, ikinci taksitse Temmuz sonuna kadar ödenmelidir. Ödeme banka aracılığıyla yapılabildiği gibi bağlı olunan vergi dairesine de yapılabilir.

Gelir vergisi nasıl hesaplanır diye merak ediyorsanız vergi dilimleri ve gelir vergisi hesaplanmasıyla ilgili içeriklerimize bakabilirsiniz.

Bütün Muhasebe Süreçlerinizde Ekohesap Sizinle!

Kullanıcı dostu bir web tabanlı ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!