E-Fatura Nedir?

Günümüzde pek çok muhasebe süreci elektronik ortama taşınmakta. Faturalar da artık elektronik ortamda düzenlenmeye ve saklanmaya başlandı. Bu sayede faturalar hem daha

güvenli bir şekilde saklanabilmekte, hem de kağıt masrafından ve işgücünden tasarruf edilmekte. Elektronik ortamda düzenlenen faturalara E-Fatura adı verilmekte.

İhracatta E-Fatura Zorunluluğu

E-Fatura uygulaması git gide daha fazla mükellef için zorunlu kılınmakta. 25 Aralık 2015 tarih ve 29573 sayılı Resmi Gazete’deki 461 Sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’ne göre 1 Ocak 2016 olarak belirlenmiş ihracatta E-Fatura zorunluluğu tarihi 1 Temmuz 2017’ye ertelemişti. Peki 2020 ihracatta E-Fatura zorunluluğu nasıl olacak? Son durum nedir? E-Fatura uygulamasına kayıtlı mükelleflerden şu koşulları karşılayanların ihracatta E-Fatura kullanmaları zorunludur:

3065 sayılı KDV Kanunu 11. madde kapsamında mal ihracı yapanlar. Türkiye’de ikamet etmeyenlere özel fatura ile yapılan bavul ticareti kapsamında yapılan satışlar dahil olmak üzere.
Yolcu ile beraber eşya ihracı. Türkiye’de ikamet etmeyenlere KDV hesaplanması suretiyle gerçekleştirilen satışlar.

Bu faturaların 1 Temmuz 2017 tarihinden, Türkiye’de ikamet etmeyenlere özel fatura ile yapılan bavul ticareti kapsamındaki satışlardaysa 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren ihracatta E-Fatura kesme zorunluluğu söz konusudur. Dileyen mükellefler http://www.efatura.gov.tr adresindeki “e-Fatura Uygulaması Gümrük İşlemleri Kılavuzu”ndan daha detaylı bilgi alabilirler.

E-Fatura Sistemine Kayıtlı Olmayanlar Dikkat!

E-Fatura sistemine kayıtlı olmayıp ihracat yapan pek çok mükellef ihracatta E-Fatura düzenlemelerinin zorunlu olup olmadığını merak etmekte. Sisteme kayıtlı olmayanların da ihracatta E-Fatura düzenleme zorunlulukları var mı?

Bu sorunun cevabını 454 sıra no.lu VUK Genel Tebliği vermekte. Tebliğde belirtilene göre E-Fatura sistemine kayıtlı olmayanların ihracatta E-Fatura düzenleme zorunluluğu söz konusu değildir.

Muhasebe İşlemleriniz İçin Ekohesap!

Kullanıcı dostu bir ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!