E-Dönüşüm Nedir?

Bilgisayarlar ve internet gün geçtikçe hayatlarımızda daha da fazla yer kaplamakta. Bilgisayar ve internet insanları birbirine bağladığı gibi, yapmamız gereken şeyleri de daha hızlı yapmamızı ve zaman kazanmamızı sağlamakta.

Bilgisayar ve internet tabanlı çözümlerin muhasebe süreçlerinin hızla gerçekleştirilmesi için kullanılmaya başlamaları da kaçınılmaz. Muhasebe süreçlerinin elektronik ortama taşınması sürecine E-Dönüşüm denir. E-Dönüşüm başta büyük, kurumsal firmalar tarafından gerçekleştirilmiş bir süreçti. Ancak artık, devletin de bu uygulamalara geçişiyle ve pek çok işletme için de zorunlu kılışıyla, KOBİler de kaçınılmaz bir şekilde E-Dönüşüm süreçlerini yaşamaktalar. Bu özellikle küçük işletmeler için kafa karıştırıcı olabilen bir süreç. Bu nedenle bu süreçte size yardımcı olacak iyi bir rehbere ihtiyacınız var.

E-Dönüşüm Sistemleri Nelerdir?

E-Dönüşüm kapsamında pek çok farklı uygulama var. Şimdi bunlardan bahsedelim.

E-İrsaliye irsaliyelerin elektronik ortamda hazırlanmasını ve yollanmasını sağlamakta. Bu sistemle hazırlanan irsaliye sevk irsaliyesi yerine geçiyor. E-Mutabakat firmaların birbirleriyle alacak ve borçlarıyla ilgili olarak yaptıkları mutabakat işleminin elektronik olarak daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayan sistem. Son olarak E-Defter firmaların yevmiye defterleri ve defter-i kebirlerinin elektronik ortamda tutulup başkanlığın sistemine ibrazını sağlayan sistemdir.

E-Fatura faturaların elektronik ortamda düzenlenmesini ve ibrazını sağlar. Bu sayede işletmeler kağıt masraflarından ve işgücü maliyetinden tasarruf ederler. E-Arşiv de bir tür fatura olup E-Fatura mükellefi olmayan işletmelerle yapacağınız işlemler için kesmeniz gereken fatura biçimidir.

E-Dönüşüm Nasıl Yapılır?

E-Dönüşüm gerçekleştirmek için mükelleflerin izleyebileceği ilk yol Gelir İdaresi Başkanlığı’nın ilgili portallarına kaydolmak. Ancak E-Dönüşüm sürecinin faydalarından tam anlamıyla yararlanmak isteyen mükelleflerin E-Dönüşüm süreçlerini özel entegratörler ile beraber çalışarak yönetmeleri gerektiğini düşünmekteyiz. Özel entegratörlerle gerçekleştirilecek bir E-Dönüşüm süreci hem E-Dönüşüm sürecinizi kolaylaştırır, hem de GİB’in sitesinden gerçekleştirebileceğiniz işlemlerden çok daha fazlasını gerçekleştirebileceğiniz mobil ve masaüstü programların desteğiyle E-Dönüşüme tam anlamıyla adapte olmanızı sağlar. Eko Hesap olarak biz de E-Dönüşüm sürecinde mükelleflerin yanındayız!

E-Dönüşüm İçin Çözüm Ortağınız Ekohesap!

Kullanıcı dostu bir ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile E-Dönüşüme kolayca adapte olun ve bütün ön muhasebe işlemlerinizi çabucak gerçekleştirin. Maaş hesabı ve gelir-gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!