Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) Nedir?

Pek çok işlemin elektronik ortamda gerçekleştirilebildiği günümüzde muhasebe işlemlerinin de bu durumdan etkilenmemesi düşünülemez. İletişim konusunda da elektronik posta adreslerinin

önemi yadsınamaz. Ancak normal elektronik posta adresleri, ticari meselelerle ilgili iletişim hususunda bazı problemlere sebep olabilmekte. Mesela bu e-posta adresleri kullanılarak yapılan yazışmalar taraflar tarafından reddedilebilmekte, bu nedenle mahkemelerde delil olarak kullanılmaları noktasında soru işaretleri oluşmaktadır. İşte bu nedenle ticari yazışmalarda güvenilirliği tesis edecek daha güvenli bir e-posta adresi biçimi gerekmektedir. Kayıtlı Elektronik Posta bu daha güvenli elektronik posta adresi biçimidir.

Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) sayesinde yazışmalar oldukları şekilde korunur. E-Posta gönderenlerin kimlikleri kesin bir şekilde elektronik imzayla bellidir. Kayıtlı Elektronik Posta sayesinde ticari yazışmalar yasal statü kazanır. Mahkemelerde tartışmasız delil olarak kullanılabilir. Kayıtlı Elektronik Posta kullanımı ticari yazışmaların çok daha güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar.

Kayıtlı Elektronik Posta Nasıl Alınır?

Kayıtlı Elektronik Posta sistemine üye olmak isteyenler PTT Merkez Müdürlüklerinden KEP adreslerini alabilirler. KEP almak için gereken belgeler kimlik, pasaport, ehliyet veya fotoğraflı olup kimlik yerine geçebilen, üzerinde TC Kimlik Numarası bulunan herhangi bir belge; ayrıca gerçek kişiler için önceden hazırlanmış olan Kayıtlı Elektronik Posta Ön Başvuru Formu.

Kayıtlı Elektronik Posta Kullanımının Yararları

Kayıtlı Elektronik Postanın faydaları şunlardır:

Yazışmalar oldukları gibi korunur ve üzerlerinde herhangi bir değişiklik yapılamaz
Yazanların kimlikleri kesin olarak bellidir
Yazışmalar resmi belge statüsündedir ve hukuken delil olarak kullanılabilir
Elektronik imzayla yazışmalar güvenceye alınır
Yazışmaların karşı tarafa ulaştığı kesin olarak bilinir
Yazışma zamanı kesin olarak tespit edilir

Muhasebe İşlemleriniz İçin Ekohesap’ı Tercih Edin!

Kullanıcı dostu bir ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!