E-Fatura Nedir?

Artık pek çok muhasebe işleminin E-Dönüşüm süreci kapsamında elektronik ortamda gerçekleştirildiğini biliyoruz. Fatura işlemleri de bu işlemler arasında.

E-Fatura, elektronik ortamda düzenlenen faturalara verilen isim. E-Fatura sayesinde işletmeler kağıt maliyetinden ve işgücünden tasarruf ediyor, ve faturalarını güvenle saklıyor. Bunlar E-Faturanın yararlarından sadece birkaçı.

Reddedilen E-Fatura Konusunda Ne Yapılmalı?

Düzenlenen E-Faturanın iptal ve iadesi halinde yapılması gerekenlerle normal şartlarda yapılması gerekenler arasında fazla fark yoktur.

Öncelikle ticari E-Fatura iptali durumunda ne yapılması gerekmekte? Müşteriniz sisteminde göndermiş olduğunuz faturayı reddetmelidir. Reddedilmiş E-Fatura iptal edilmiş fatura biçiminde sistemde görülür. Eğer temel E-Fatura gönderdiyseniz ve bu faturanın iptal edilmesini istiyorsanız müşterinizin bu fatura için bir iade E-Faturası oluşturup size göndermesi gerekmektedir. Eğer E-Fatura kullanıcısı olmayan müşterileriniz için düzenlediğiniz E-Arşiv faturaları iptal etmek istiyorsanız bu faturaları da resmileşmelerinden sonraki 7 gün içinde sağlayabilirsiniz.

E-Faturaya Geçiş İçin Ekohesap’ı Tercih Edin!

Kullanıcı dostu bir ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!