Asgari Geçim Ücreti (AGİ) Nedir?

Asgari Geçim Ücreti ya da İndirimi, kısaltmasıyla AGİ, çalışanların açıklanmasını merakla bekledikleri bir tutar. Peki Asgari Geçim Ücreti nedir? Önce bu soruya cevap verelim.

Asgari Geçim Ücreti, çalışanın gelirinin medeni durumuna, eşinin çalışma durumuna, ve çocuk sayısına göre değişen miktarlarda vergi dışı bırakılması uygulamasına denmektedir. Eğer kişi evliyse, eşi çalışmıyorsa ve çocuk sayısı fazlaysa bu uygulamadan daha yüksek oranlarda faydalanılabilmektedir. AGİ 16 yaşından büyük bütün çalışanlara ödenen bir tutardır ve kişinin geçimi için gereken asgari tutarı temsil eder. İşveren tarafından ödenmesi gerekir ve AGİ tutarı gelir vergisinden düşürülür.

2020 Asgari Geçim Ücreti Ne Kadar?

2020 Asgari Geçim Ücreti yılın başında açıklandı. Bu açıklamaya göre 2020 AGİ tutarı en az 191,88 TL oldu. Ancak AGİ tutarı çeşitli durumlarda daha fazla olabilmekte. Bu koşullara göre AGİ miktarları şu şekilde oldu:

Bekar çalışan için AGİ 220,73 TL

Evli ancak eşi çalışmayan çalışan için AGİ 264,87 TL

Evli, eşi çalışmayan, 1 çocuk sahibi çalışan için AGİ 297,98 TL

Evli, eşi çalışmayan, 2 çocuk sahibi çalışan için AGİ 331,09 TL

Evli, eşi çalışmayan, 3 çocuk sahibi çalışan için AGİ 375,23 TL

Evli, eşi çalışmayan, 4 çocuk sahibi çalışan için AGİ 375,23 TL

Evli, eşi çalışmayan, 5 çocuk sahibi çalışan için AGİ 375,23 TL

Evli, eşi çalışan, çocuksuz çalışan için AGİ 220,73 TL

Evli, eşi çalışan, 1 çocuk sahibi çalışan için 253,83 TL

Evli, eşi çalışan, 2 çocuk sahibi çalışan için 286,94 TL

Evli, eşi çalışan, 3 çocuk sahibi çalışan için 331,09 TL

Evli, eşi çalışan, 4 çocuk sahibi çalışan için 353,16 TL

Evli, eşi çalışan, 5 çocuk sahibi çalışan için 375,23 TL

Asgari Geçim Ücreti Net Ücrete Dahil midir Değil midir?

Net ücret hesaplamasına Asgari Geçim Ücretinin dahil olup olmadığı sorusu da cevabı merak edilenler arasında. Asgari Geçim Ücretinin net ücret hesaplamasına dahil olmadığını, yani işverenden aldığınız maaştan sayılmadığını söyleyebiliriz. Ayrıca AGİ’nin brüt ücret hesaplamasına katılması gerekmektedir.

Bütün Ön Muhasebe İşlemlerinizde Ekohesap Yanınızda!

Kullanıcı dostu bir web tabanlı ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!