BA ve BS Formu Nedir?

İşverenlerin zaman zaman vergi dairelerine teslim etmeleri gereken formlar ve belgeler vardır. BA ve BS formları da bunlar arasındadır. BA’nın açılımı Bildirim Alış, BS’nin açılımıysa Bildirim Satış’tır. Bilanço esasına göre defter tutan kişi ya da kurumlar 5000 TL ve üstü faturalarıyla ilgili olarak bu formları düzenlemek zorundalar.

BA ve BS Formu Vermek Zorunda Olanlar

BA ve BS formları anonim ve limited şirketler tarafından verilmek zorundadır. Ancak şahıs şirketleri BA ve BS formu vermek zorunda değildir. BA ve BS formları ilgili ayın sonunda verilir. Aksi takdirde 1600 TL, formlar ödenmeleri gereken zamandan 3 gün sonraya kadar verilirse 320 TL para cezası uygulanır.

BA ve BS Formlarıyla Beyan Edilmesi Gereken Belgeler

  • Yolcu biletleri
  • Kur farkı faturaları
  • Gider pusulası
  • Serbest meslek makbuzları
  • Yurt dışına kesilen makbuzlar
  • 5.000 TL ve üstü bütün mal ve hizmet faturaları
  • İade faturaları

BA ve BS Formları Ne İşe Yarar?

Bu uygulama 2006 yılında başlatılmış olup asılsız ya da ‘naylon’ fatura ile mücadele için Türkiye Cumhuriyeti tarafından kullanılan bir araçtır. Bu formlar sayesinde firmaların birbirlerine kestikleri faturalar eşleştirilir ve faturaların gerçekten mal ve hizmet alımı/satımı için mi kesildikleri anlaşılır. Kayıtdışı ekonomiyle mücadele açısından BA ve BS formları büyük önem arzetmektedir. Bu uygulama sayesinde firmaların kestikleri faturalardaki uyumsuzluklar Maliye tarafından tespit edilir ve taraflar bundan haberdar edilir.

Bütün Ön Muhasebe İşlemlerinizde Ekohesap Yanınızda!

Kullanıcı dostu bir web tabanlı ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!