Asgari Geçim Ücreti (AGİ) Nedir?

Asgari Geçim Ücreti ya da daha iyi bilinen adıyla Asgari Geçim İndirimi (AGİ), çalışanın medeni durumu, eşinin çalışma durumu ve sahip olunan çocuk sayısına göre belirlenen bir meblağdır ve çalışanın geçimi için gereken asgari tutarı ifade eder. Bu meblağ maaşa ek olarak çalışana ödenir, işverenin gelir vergisinden düşülür.

Asgari Geçim Ücreti Net Ücrete Dahil mi?

Asgari Geçim Ücreti maaş olarak aldığınız tutara dahil değildir. Bu ücret, gelir vergisi olarak işverenden alınacak paranın direkt çalışanlara aktarılması şeklinde çalışana işveren tarafından verilmektedir. Net ücret ya da alınan maaşa AGİ dahil edilmemektedir.

Asgari Geçim Ücreti (AGİ) Nasıl Hesaplanır?

AGİ’nin karmaşık gelebilecek bir formülü olsa da medeni duruma, eşin çalışıp çalışmamasına ve çocuk sayısına göre AGİ tutarları belli olduğundan AGİ ücretinizi bu tutarlara bakarak da öğrenebilirsiniz. Peki AGİ 2020 ne kadar? Şimdi bu sorunun cevabını verelim.

Medeni DurumEşin Çalışma DurumuÇocuk SayısıAGİ Tutarı
Bekar220,73TL
EvliÇalışmıyor0264,87 TL
EvliÇalışmıyor1297,98 TL
EvliÇalışmıyor2331,09 TL
EvliÇalışmıyor3375,23 TL
EvliÇalışmıyor4375,23 TL
EvliÇalışmıyor5375,23 TL
EvliÇalışıyor0220,73 TL
EvliÇalışıyor1253,83 TL
EvliÇalışıyor2286,94 TL
EvliÇalışıyor3331,09 TL
EvliÇalışıyor4353,16 TL
EvliÇalışıyor5375,23 TL

,

Bütün Ön Muhasebe İşlemlerinizde Ekohesap Yanınızda!

Kullanıcı dostu bir web tabanlı ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!