E-Ticaret Nedir?

Günümüzde pek çok şeyi internet ve bilgisayarlar aracılığıyla yapabilmekteyiz. Yapabildiğimiz şeyler arasında elbette pek çok ticari faaliyet de var. E-Ticaret de elektronik ortamdan yapılan ticaret anlamına gelmekte. E-Ticaret sayesinde girişimciler yeni pazarlara açılabiliyor ve daha önce hiçbir şekilde büyüyemeyecekleri kadar büyüyebiliyorlar. Bir işletmenin ya da şirketin müşteri potansiyelini artırmasının en faydalı yollarından biri olan E-Ticaret’in ülkemizde de gelişmesi için devlet tarafından çeşitli destek ve teşvikler verilmektedir. Şimdi bunlardan bahsedelim.

E-Ticaret Destek ve Teşvikleri Neler?

Üç ana E-Ticaret devlet teşviğinden bahsedebiliriz. Bunlar TÜBİTAK desteği, KOSGEB desteği  ve Ekonomi Bakanlığı tarafından verilen E-Ticaret sitelerine üyelik desteğidir. Bu desteklerden yararlanabilmek için mükelleflerin belli koşulları sağlamaları gerekmektedir. Şimdi bu desteklerin kapsam, miktar, ve şartlarından bahsedelim.

E-Ticaret yapmak isteyen işletmecilerin yararlanabilecekleri pek çok devlet teşviği vardır:

1. E-Ticaret Sitelerine Destek

Bu destek özellikle B2B (Business-to-Business) yani işletmeden işletmeye satış gerçekleştirenler içindir. Eğer bir E-Ticaret sitesinde faaliyet gösterecekseniz bu destek size uygun. Söz konusu destekten yararlanmanız için E-Ticaret sitesinin Türkçe dışında bir dilde olması, şirketinizin bir sermaye şirketi olması, ürünlerin Türkiye’de üretilip markanın Türkiye’de tescilli bir marka olması gerekmektedir.

Bu desteğin içeriği şu şekildedir:

 • E-Ticaret sitelerine üyelik giderlerinizin %80’i ve buna ek yıllık 2000 Amerikan Doları
 • 3 yıl sayı kısıtlaması olmadan E-Ticaret sitelerine üyelik desteği
 • Türkçe olmayan ve Türkiye’yi hedeflemeyen dijital reklamlar
 • Türkçe olmayan ve yurtdışında medyada yayınlanacak reklamlar
 • Tanıtım amaçlı olarak yurtdışına gönderilen promosyon malzemeleri
 • İhracat amaçlı yurtdışı gezileri
 • Yurtdışında marka tescili
 • Yurt dışında açacağınız ofis, mağaza ve depoların kiraları

Detaylar için: https://kolaydestek.gov.tr/destekler/11/44

2. KOSGEB Desteği

Bu destek küçük ve orta ölçekli işletmeleri hedeflemektedir. Özellikle yurtdışı odaklı çalışan KOBİ’ler bu destekten yararlanabilirler. Programda pek çok farklı alanla ilgili olarak 470 bin TL’ye kadar destek seçenekleri bulunmakta. Bu destekten yararlanmanız için KOSGEB sisteminde kaydı olan bir KOBİ olmanız ve KOSGEB sistemi üzerinden bir başvuru formu doldurmanız gerekmekte.

 • Kuzey Amerika, Güney Amerika, Avustralya kıtası ve Asya Pasifik ülkeleri için 5 bin TL
 • Çin de dahil olmak üzere diğer ülkeler için 3 bin TL
 • Bu desteğin üst limiti 20 bin TL’dir
 • Konaklama ve ulaşım giderleri
 • Tercüme ve rehberlik giderleri
 • Fuar girişi, toplantı, organizasyon giderleri

Detaylar: https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekler/3/destekler

3. TÜBİTAK Desteği

TÜBİTAK da E-Ticaret desteği sunan devlet kurumları arasında. TÜBİTAK desteğinden yararlanmanız için 45 yaşını aşmamış bir üniversite lisans ya da yüksek lisans mezunu olmalısınız. Ayrıca herhangi bir şirkete ortak olmamanız gerekmekte. Hibe üst sınırı 100 bin TL’dir.

Bütün Muhasebe Süreçlerinizde Ekohesap Yanınızda!

Kullanıcı dostu bir ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Eko Hesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!