e-Fatura Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Önemli Bilgi

Bu içeriğimizde E-Fatura hakkında 7 önemli bilgiden bahsederek E-Fatura hakkında aklınızda olabilecek sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

1. e-Fatura elektronik dönüşümün en önemli parçalarından biridir.

Günümüzde pek çok şeyi bilgisayar ve internet aracılığıyla yapabilmekteyiz. Artık bu yapabildiğimiz şeyler arasında bir süredir muhasebe işlemleri de var. Fatura işlemleri de elektronik ortamda gerçekleştirilen işlemlerden biri. Muhasebe işlemlerinin elektronik ortamda gerçekleştirilmesi maliyetten tasarruf sağladığı gibi devletlerin kayıt dışı ekonomiye karşı mücadele etmesine de katkı sağlamakta. Muhasebe işlemlerinin elektronik ortama taşınması sürecine de elektronik dönüşüm ya da e-Dönüşüm diyoruz. e-Fatura, elektronik dönüşüm çözümlerinin en bilinenlerinden ve en önemli olanlarından biri.

2. Bazı mükellefler için e-Faturaya geçiş zorunludur.

2020 e-Faturaya geçiş zorunluluğu olan mükellefler şu şekilde belirtilmiştir:

  • 2018 veya 2019 fatura döneminde brüt satış hasılatı 5 Milyon TL üstü olan mükellefler e-Faturaya geçmek zorundadır. Bu zorunluluk 1 Temmuz 2020’den itibaren geçerli.
  • ÖTV (I) sayılı listede belirtilen mallara dair EPDK’dan lisans almış veya III sayılı liste kapsamında ÖTV mükellefiyeti tesis ettirenlerin -bayilik lisansları dahil- lisans almalarının ya da mükellefiyetlerinin başlangıcından itibaren 4. aydan itibaren e-Fatura hizmetine geçmeleri zorunludur. 2019 yılında mükellef olmuş veya lisans almış mükelleflerinse 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren e-Fatura uygulamasına geçmeleri gerekmektedir.
  • Gümrük Beyannameli mal ihracı faturaları ve yolcuyla beraber eşya ihracı faturalarında 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren olduğu gibi e-Fatura uygulamasına kayıtlı olan mükelleflerin kağıt ortamda düzenledikleri Özel Faturaları da 1 Ocak 2020’den itibaren e-Fatura olarak hazırlamaları gerekmektedir.

3. e-Fatura ve e-Arşiv Fatura farkı

e-Fatura ve e-Arşiv Fatura arasında temel bir fark vardır. e-Fatura, e-Fatura mükellefi olan diğerleriyle yapılan işlerde düzenlenirken, e-Arşiv Fatura e-Fatura olmayanlarla yapılan işlerde düzenlenmektedir.

4. 7 çeşit e-Fatura vardır.

e-Faturanın 7 çeşidi şunlardır:

  • Satış Faturası
  • Tevkifat Faturası
  • İade Faturası
  • İhraç Kayıtlı Fatura
  • Kur Farkı Faturası
  • Özel Matrah Faturaları
  • İstisna Faturaları

e-Fatura çeşitleri hakkında daha detaylı bilgi almak için e-Fatura Tipleri başlıklı içeriğimize bakabilirsiniz.

5. e-Fatura irsaliye yerine geçebilmektedir.

e-Fatura teslim hallerinde düzenlenirse irsaliye yerine geçer. KDV Kanununda hangi durumların teslim yerine geçtiği düzenlenmiştir. Bu haller alıcı veya alıcı adına hareket edenlere malın gönderilmesi durumunda mal nakliyesinin başlaması ve mal nakliyesinin sürücüye tevdiidir. Bu durumlarda düzenlenen e-Fatura irsaliye yerine geçer. Bir diğer durum düzenlenme saat ve dakikasının gösterilmesidir. Bu bilgilerin gösterildiği E-Faturaların çıktıları da irsaliye yerine geçer.

6. e-Faturaya geçmemenin cezası vardır.

VUK 353. maddeye göre elektronik ortamda düzenlenmesi gereken belgelerin basılı olarak düzenlenmesi halinde özel usulsüzlük cezası uygulanabilmektedir. Buna göre elektronik olarak düzenlenmesi gereken ancak basılı olarak düzenlenen ya da düzenlenmeyen her belge için 2020 yılı itibariyle 350 lira özel usulsüzlük cezası uygulanır. 2020 yılı itibariyle her tespit için verilen cezası tutarı 18 bin TL’yi, yıl içinde verilen ceza tutarıysa 180 bin TL’yi geçemeyecek.

7. e-Faturayı saklama sorumluluğu mükelleflere aittir.

GİB elektronik fatura mükelleflerinin 6 aydan eski faturalarının sistemde saklanmayacağını, daha eski faturaları saklama sorumluluğunun mükelleflere ait olduğunu açıkladı. Bu noktada mükellefler faturaları kendi sistemlerinde saklamayı, ya da elektronik fatura saklama hizmeti sunan özel entegratörlerden hizmet almayı tercih edebilirler.

Bütün Muhasebe İhtiyaçlarınızda Ekohesap Yanınızda!

Kullanıcı dostu bir ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. e-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!