Gider Pusulası Nedir?

Gider pusulası, vergi mükellefi olmayanlardan alınan mal ve hizmetlerin belgelendirilmesi için kullanılan belgedir. Gider pusulasının kullanıldığı bir diğer durum da satılan malın tüketiciden geri alınması durumudur.

Gider Pusulası Ne Zaman Kullanılır?

Gider pusulasının düzenlendiği durum özellikle vergi mükellefi esnafın vergi mükellefi olmayanlardan mal ve hizmet almasıdır. Ayrıca tüketiciye satılan malın iadesi, basit usulde vergilendirilenlerden sabit kıymet alınması, Gelir Vergisi Kanunu 18. maddede düzenlenen istisnalardan yararlananlardan eser alınması ve arızi olarak serbest meslek faaliyetlerinde bulunanlardan alım yapılması durumlarında da gider pusulası kullanılır.

Gider pusulası düzenlenen diğer durumlardan bazıları nihai tüketiciden mal-hizmet alımı, iade alımı, telif ödemeleri gibi durumlardır. Detaylı bilgi için Maliye Bakanlığının yayınladığı tebliğler incelenebilir.

Gider Pusulası Nasıl Kullanılır?

Gider pusulası düzenlenirken dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Bunlardan ilki gider pusulasının iki nüshasının olması ve ilk nüshanın işi yapanca veya mala satanca, ikinci nüshanınsa düzenleyence saklanması gerektiğidir. Bu pusulalar anlaşmalı matbaalarda bastırılmalı veya notere tasdik ettirilmelidir.

Gider pusulasında işin mahiyeti, cinsi, adedi, fiyatı, tutarı, tevkif edilen vergi oranı ve net tutarının yanı sıra toplamı, işi yapan veya emtiayı satın alan, veya işi yaptıranın adı-soyadı, tüzel kişiler olmaları durumunda unvan, olması durumunda vergi dairesi ve hesap numaraları, adresleri, seri ve müteselsil sıra numaraları ve düzenleme tarihleri bulunmalıdır.

Bu koşullara uymayan gider pusulaları düzenlenmemiş sayılır.

Bütün Muhasebe Süreçlerinizde Ekohesap Yanınızda!

Kullanıcı dostu bir ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!