İkale Sözleşmesi Nedir?

İkale hukuki bir terimdir ve iş hukukuyla ilişkilidir. Sözcük anlamı ‘bozmak’tır. İş akdinin çalışan ve işverenin ortak rızalarıyla bozulması durumunda yapılan sözleşmeye de ikale sözleşmesi denir. Bu sözleşmenin işverenin çalışanı zorlamasıyla yapıldığı tespit edilirse sözleşme geçersiz olur. Yani karşılıklı rıza olması şarttır. Yine haksız nedenlerle işten çıkarma söz konusuysa çalışanın işe iade davası açması mümkün olabilmektedir.

İkale Sözleşmesi Neden Yapılır?

Bilindiği üzere ülkemizde iş davaları oldukça uzun sürebilmektedir. Bazen davalar aylarca, hatta yıllarca sürmektedir. Bu da hem çalışan, hem de işveren için kötü bir durumdur. Bu nedenle taraflar ikale sözleşmesi yaparak işten çıkma sürecinin kısalmasını tercih edebilmektedir. Ancak bu durumda çalışan bazı haklarından feragat etmek durumunda kalır. Örneğin kıdem tazminatı, işe iade davası açma hakkı, işsizlik maaşı, ve ihbar tazminatı haklarından çalışan işten gönüllü çıktığı için feragat etmiş sayılır.

İkale Sözleşmesi Hangi Durumlarda Geçersiz Olur?

Daha önce de belirttiğimiz gibi ikale sözleşmesi çalışan ve işveren arasında gerçekleştirilen gönüllü bir sözleşmedir. Bu nedenle herhangi bir zorlama söz konusu olduğu zaman ikale sözleşmesi geçersiz sayılır. Örneğin borçlar kanunu irade bozukluğu hallerinin neler olduğunu belirtmektedir. Bu koşullar ikale sözleşmesi için de geçerlidir. Sözleşmenin hangi tarafca istendiğine göre diğer tarafa fayda sağlaması koşulu da gözetilmektedir. Örneğin sözleşmeyi işveren istediyse işverenin çalışana belli bir miktar tazminat ödemesi gözetilmektedir. Çalışan çeşitli haklarından feragat ettiği için ikale sözleşmesinin çalışan lehinde sonuçlanmasına dikkat edilir. Çalışanın zararına olan sözleşmeler geçersiz sayılabilmektedir.

Bütün Muhasebe Süreçlerinizde Ekohesap Yanınızda!

Kullanıcı dostu bir ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!