İnsan Kaynakları Nedir?

İnsan kaynakları günümüzde sıklıkla karşımıza çıkan bir terim. İşletme biliminin konusu olan bu terimi biraz inceleyelim. Öncelikle bir ürünün üretilmesi ve bir hizmetin verilebilmesi için gereken şeyleri düşünelim. Bunların arasında araç gereç, teknik bilgi, hammadde gibi şeylerin yanı sıra gerekli olan şeylerden bir diğeri de gerek fiziksel olsun gerek zihinsel olsun insan emeği gelmekte. İşte insan kaynakları da, mal ve hizmet üretimi için çalışan personelin organizasyonu ve çeşitli şekillerde değerlendirilmesi dışında onlarla ilgili pek çok farklı işlemi konu alan alanın adı.

İnsan Kaynakları Yönetimi Nedir?

Şirketinizin ya da işletmenizin başarısının en önemli parçalarından biri İnsan Kaynakları Yönetimi. İnsan Kaynakları Yönetiminin amacı bir işi en az maliyetle yapacak personeli bulup onun bu işi yapabilmesini sağlamanızdır. Böylece maksimum verimlilikle çalışır, işinizin karlılığına karlılık katarsınız. İnsan Kaynakları Yönetimi çalışanlarınızın daha etkin olması için yapılabilecek hemen hemen bütün faaliyetleri kapsar. İnsan Kaynakları Yönetimi ile personel seçiminizi, görevlendirmenizi, eğitiminizi, yetkilendirilmesini, personelinizin performansının değerlendirilmesini ve yerleştirilmesini en etkili şekilde gerçekleştirirsiniz. Bunları yapmak amacıyla gerçekleştirilen faaliyetlere İnsan Kaynakları Yönetimi denmekte.

İşe alım bölümünde İnsan Kaynakları Yönetimi, doğru kişinin doğru pozisyona seçilmesi meselesiyle ilgilenir. Çoğunluğun aklına da İnsan Kaynakları dendiğinde ilk gelen şey de budur. Bunun ardından personel yönetimi gelir. Performans yönetimi personel verimliliğinin artmasından sorumlu olan alandır. Çalışma saatlerinin organize edilmesi, işyerinin kültürü ve atmosferi gibi çalışan verimliliğini etkileyen pek çok şey İnsan Kaynakları Yönetimi’nin alanına girer. Son olarak personele ait pek çok bilginin ve belgenin düzenlenmesi de İnsan Kaynakları Yönetimi kapsamındadır.

Ekohesap Elektronik Ticarette Yanınızda!

Kullanıcı dostu bir ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!