Mali Müşavir Kimdir?

Mali müşavirler devlet taraından yetkilendirilmiş bir meslek grubudur. 3568 sayılı meslek kanununda mali müşavirler beyanname vermek ve defter tutmak gibi konularda yetkilendirilmişlerdir. Mali müşavirler mesleklerinin eğitimini aldıkları gibi çeşitli sınavlara girer ve staj yaparlar. Bu nedenlerle mali müşavirlik oldukça meşakkatli bir meslektir. Şirketler ve işletmeler muhasebe süreçlerinin özellikle zor olan kısmını gerçekleştirmek için mali müşavirlerle ücret karşılığı çalışırlar. Bazı işlemlerin yapılması sadece mali müşavirlerce mümkündür. Ayrıca mali müşavirle çalışmak işletmelerin muhasebe kayıtlarının düzenli ve hatasız olmasını sağlar.

Mali Müşavir Ne İş Yapar?

Mali müşavirler muhasebe kapsamındaki pek çok işlemi gerçekleştirme yetkisine sahiptirler. Muhasebe sistemi kurulması, bu sistemlerin geliştirilmesi, finans ve mali mevzuat uygulamalarında müşavirlik yapmak mali müşavirlerin görevleri arasındadır. Ayrıca kuralına uygun bir şekilde defter tutmak, kar-zarar tabloları ve beyannamelerle ilgili belgeleri düzenlemek yine mali müşavirlerin görevidir. Tahlil, denetim, inceleme, rapor düzenleyip vermek ve belli konularda yazılı görüş bildirmek yine mali müşavirlerin yaptıkları şeyler arasındadır.

Nasıl Mali Müşavir Olunur?

Mali müşavir olunmadan önce belirtilen alanlarda lisans mezunu olmak gerekir. Bu alanlar hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilimler alanlarıdır. Bunun ardından mesleki yeterlilik sınavına girilip kazanılması halinde 3 yıl (Yüksek lisans mezunları için 2 yıl) staj yapılır. Stajın başlaması için staj başlatma sınavına girilir. Kazanılması durumunda staj başlar ve staj sonunda girilen yeterlilik sınavının kazanılması halinde mali müşavir olmaya hak kazanılır. Görüldüğü üzere mali müşavir olmak oldukça meşakkatli bir süreçtir. Mali müşavir olmak için 8 yıl gibi bir süre gerekmektedir.

Bütün Muhasebe Süreçlerinizde Ekohesap Yanınızda!

Kullanıcı dostu bir ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!