NACE Kodu Nedir?

NACE “Nomenclature des Activités Économiques dans la Communauté Européenne”ın kısaltılmışıdır, ekonomik faaliyetler hakkında istatistik üretimi ve bunun yaygınlaşması için bir başvuru kaynağı teşkil eder. Bu kod sayesinde Dünya genelindeki iktisadi veriler karşılaştırılabilir hale getirme açısından önem teşkil eden bir araçtır. Bu kod aynı zamanda işyerinin tehlike sınıfını da belirtir. Altı hanelidir ve altılı faaliyet kodu olarak da adlandırılır.

NACE Kodu Ne İşe Yarar?

NACE Kodu iş güvenliği açısından önem arzeden tehlike sınıfının belirlenmesini sağlar. İş yerleri açılmadan önce NACE kodunun öğrenilmesi gerekmektedir. Doğru tehlike sınıfının belirlenmesiyle olası kazalara karşı daha iyi önlem alabilme ve denetlenebilme imkanı oluşur.

NACE Kodu Nasıl Belirlenir?

Bu kodun belirlenmesi için İşyeri Tehlike Sınıfları Listesi kontrol edilmelidir. Şirketiniz varsa İstanbul Ticaret Odası sitesinden de NACE kodunuzu öğrenebilirsiniz. Bu sitede tescil ilan kuruluş ve sicil kayıtları sekmelerinden firmanızı arayarak NACE kodunuzu öğrenebilirsiniz.

İşyerleri 3 tehlike sınıfında değerlendirilmektedir. Az tehlikeli, tehlikeli, ve çok tehlikeli. Az tehlikeli işler arasında Büro, gıda, perakende alışveriş gibi işler bulunur. Tehlikeli işler sınıfında servis, imalat, kesme, boyama gibi işler bulunur. Son olarak çok tehlikeli işler sınıfında tersane, maden ve inşaat gibi işler bulunur.

NACE Kodu Değişikliği Nasıl Yapılır?

NACE kodu vergi levhasına yanlış yazılmışsa bağlı olunan vergi dairesine başvurulup NACE Kodu Değişiklik Talep Formu doldurulması gerekir. Vergi levhasındaki bilgi değiştikten sonra ticaret odasına konu hakkında başvuru yapılır. SGK’da değişim yapılması gerekiyorsa şu linkten (https://uyg.sgk.gov.tr/nacedegisikliktalep/Welcome.do) ilgili işlemlerin yapılması halinde değişiklik sisteme işlenir.

Bütün Muhasebe İhtiyaçlarınızda Ekohesap Yanınızda!

Kullanıcı dostu bir ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Eko Hesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!