Pek çok işletme ve şirket sahibinin kafalarındaki sorulardan biri bir muhasebeci ile çalışmak veya bir muhasebeci çalıştırmak zorunda olup olmadıklarıdır. Neticede bir serbest muhasebeciyle çalışmak için ödeme yapmak ya da işe bir muhasebeci almak maliyetleri artırır. O halde bu konudaki kafa karışıklıklarını gidermek için muhasebeci ile çalışmak gerekir mi sorusuna yanıt arayalım.

Muhasebeci veya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirle Çalışmak Zorunda mıyım?

Öncelikle bu soruların birbirinden farklı olduklarını belirtelim. İşletmenizde bir muhasebe elemanının olması gerekip gerekmediği sorusuyla bir serbest muhasebeci mali müşavirle çalışmanızın zorunlu olup olmadığı soruları farklıdır.

İlkiyle başlayalım. Bir muhasebeci istihdam etmeniz zorunlu değildir, çünkü yeterli bilgiye sahipseniz işletmenizin muhasebesini kendiniz de tutabilirsiniz yani bunda bir mahsur yoktur. Ancak sürekli bilgi vermesi gereken bir işletmeyseniz -mesela sürekli beyanname, dilekçe veya tutanak gibi belgeler vermeniz gerekiyorsa ve belli koşullara uyuyorsanız- bunu ancak devlet tarafından yetkilendirilmiş gerçek ve tüzel kişiler aracılığıyla yapabilirsiniz. Yani işletme muhasebesini kendiniz tutabilmenize ve özellikle bir muhasebe elemanı almanız gerekmemesine rağmen muhasebeyle ilgili pek çok resmi işleminizin gerçekleştirilebilmesi için bu konuda yetkilendirilmiş kişi veya kurumlarla -Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerle- çalışmaya ihtiyacınız olabilir.

2019 yılı itibariyle beyannamelerini Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlere imzalatması gerekenler şu şekildedir:

– Kurumlar vergisi mükellefleri veya kazançları nedeniyle gerçek usulle vergilendirilen gelir vergisi mükellefleri arasından 2018 takvim yılında aktif toplam 9 milyon 993 bin TL’yi, net satış toplamıysa 19 milyon 820 bin TL’yi aşmayanlar beyannamelerini ilgili meslek gruplarından kişilere imzalatmalıdır.

İkinci sınıf tüccarlar içinse:

– Alım satım veya imalat yapanlardan satış tutarları yıllık 332 bin TL’den az olanların,

– Bu faaliyetler dışında işlerle uğraşanlardan yıllık gayrisafi iş hasılatları 167 bin TL’den az olanların,

– Serbest meslek erbabı olup önceki takvim yılında hasılatları 231 bin TL’den az olanların

– İşletme hesabına göre zirai kazançları belirlenen çiftçiler arasından önceki takvim yılındaki hasılatları 332 bin TL’den az olanların,

2019 yılı için beyannamelerini meslek erbablarına imzalatmaları gerekli değildir. Ancak bu koşullara uymayan ikinci sınıf tüccarlar da bir meslek erbabıyla çalışmalıdır.

Kendi Muhasebemi Kendim Tutabilir miyim?

Önceden de belirttiğimiz gibi, muhasebenize dair bütün resmi işlemleri kendiniz yapamazsınız. Ancak işletmenizin muhasebesini, tutabilecek bilgiye sahipseniz, kendiniz tutabilirsiniz. Bunun için kullanımı kolay bir muhasebe yazılımı kullanmanız muhasebenizi rahatlıkla tutabilmenizi sağlayacaktır.

Ekohesap Bütün Muhasebe İhtiyaçlarınızda Çözüm Ortağınız!

Kullanıcı dostu bir web tabanlı ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!