Muhasebe Nedir?

Muhasebenin tanımı, kısaca söyleyecek olursak, işletmelerin ya da şirketlerin mali işlemlerinin kaydı, sınıflandırılması, raporlanması, özetlenmesi gibi süreçlerle ilgilenen alan olarak yapılabilir. Ayrıca muhasebe, devlete vereceğiniz vergiler ve uymanız gereken çeşitli düzenlemelerle ilgili kayıtları yapmanızı da sağlar. Muhasebeniz tutulurken ortaya konan veriler, devletin yaptığınız işlerin çeşitli mevzuatlara ne kadar uygun bir şekilde yapıldığını denetlemesini sağlar. Bu nedenle muhasebenin hatasız ve mevzuata uygun bir şekilde tutulması, özellikle de devletle ve kanunlarla ilgili sorunlar yaşamamanız için hayati önem taşır.

Muhasebeci Almak veya Bir Serbest Muhasebeciyle Çalışmak Zorunda mıyım?

Muhasebenize dair bazı işlemleri yapmanız serbest muhasebecilerle çalışmanızı gerektirebilir. Örneğin beyanname vermek gibi resmi işlemlerin yetki sahibi meslek erbablarının imzalarını gerektirmesi söz konusudur. Ancak işletmenizde bir muhasebeci çalıştırmanız gerekmez. Dilerseniz bunu yapmayı öğrenerek kendi muhasebenizi kendiniz tutabilirsiniz.

Kendi Muhasebemi Kendim Nasıl Tutarım?

Kendi muhasebenizi tutmanız için dilerseniz Excel gibi bir program kullanabilir, dilerseniz de defter tutabilirsiniz. Ancak günümüzde muhasebe tutmayı kolaylaştıran ve pek çok süreci otomatik gerçekleştiren kullanıcı dostu muhasebe yazılımları olduğunu da unutmamalısınız. Eğer kendi muhasebenizi tutmak size zor geliyorsa bu işi yaparken size yardımcı olacak web tabanlı bir ön muhasebe programı kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bütün Muhasebe İhtiyaçlarınızda Çözüm Ortağınız Ekohesap!

Kullanıcı dostu bir web tabanlı ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!